VEREN ANALYYSIPÖYTÄN KOETTAMINEN

Kouristus

Verikokeen tulosten kvalitatiivisen tulkinnan voi tehdä vain lääkäri. Kuten kaikilla erikoisuuksilla, lääketieteessä on kuitenkin hyviä ja ei kovin hyviä asiantuntijoita..

Tietenkin vain arvovaltainen toimikunta pystyy määrittämään lääkärin todellisen pätevyyden tason, mutta haluamme hallita tarjotun hoidon laatua, ainakin kehittääkseen luottamusta lääkäriin ja hänen suosituksiinsa. Tässä artikkelissa kerromme sinulle kuinka ymmärtää, mitä verikokeen tietyn parametrin poikkeama tarkoittaa..

Vakiotestilomakkeesta saat selville, minkä normaalien verikokeen arvojen tulisi olla, mutta tämä ei usein riitä määrittämään patologiaa. On tärkeää tietää tarkalleen, kuinka indikaattorin ylimäärä tai lasku vaikuttaa kehon fysiologiaan. On arvokasta tietää, mitkä tekijät analyysin arvo voi kasvaa tai vähentyä, missä yhdistelmissä näistä muutoksista tulee tunnusomainen oireyhtymä - ryhmä taudin tyypillisiä oireita. Yritetään selvittää jokainen indikaattori erikseen.

YLEISEN KLIINISEN VEREN ANALYYSIIN LIITTYVÄT TAULUKOT KUVAUS

  • Punasolut (RBC) - punasolut, litistetyt solut, joissa ei ole ydintä ja jotka toimittavat happea kudoksiin ja poistavat niistä tärkeimmät "kuonat", aineenvaihduntatuotteen - hiilidioksidin. Punasolujen määrän lasku, kuten myös punasolut kutsutaan, osoittaa mahdollisesta hapenpuutoksesta kudoksissa. Jos punasolujen lukumäärä kasvaa, tämä voi viitata veren paksunemiseen ja tromboosin vaaraan. Miesten normit: 4,3 - 6,2 x 10 12 / l; naisille: 3,8 - 5,5 x 10 12 / l; lapsille: 3,8 - 5,5 x 10 12 / l.
  • Hemoglobiini (HGB, Hb) on punasolujen pääproteiini, jolla on korkea kemiallinen affiniteetti happea ja hiilidioksidia kohtaan. Juuri sen avulla elintärkeän kaasun molekyylit siirtyvät kehon kudoksiin ja kehon pää "kuona" - hiilidioksidi, kudoksiin. Sen väheneminen osoittaa suoraan anemian esiintymisen, ja lisääntyminen on seurausta kehon kuivumisesta tai veren paksuuntumisesta. Normi: 120 - 140 g / l.
  • Punasolujen (RDWc) jakautumisleveys on prosenttiosuus, joka määrittää, kuinka paljon verinäytteen suurin punasolu eroaa pienimmästä. Yli 15%: n ero viittaa anisosytoosiin, joka on tyypillinen anemian merkki. Hinta: 11,5 - 14,5%.
  • Punasolujen määrä (MCV) on ominaisuus punaisten verisolujen keskimääräiselle koosta ja se on toinen tekijä punasolujen arvioinnissa ja erilaistumisessa osoittaen anemiaa. Indikaattorin lasku osoittaa rautavajausta tai mikrosyytistä anemiaa, lisäys osoittaa foolihapon puutetta (se on myös B12-vitamiini), mikä osoittaa megaloblastisen anemian esiintymistä. Normi ​​aikuiselle: 80–100 fl.
  • Hemoglobiinin (MCH) pitoisuus punasoluissa on tekijä, jonka lasku osoittaa rautavajeanemiaa, megaloblastisen anemian lisääntymistä. Normaali lukema: 26-35 gu (s).
  • Hemoglobiinipitoisuus punasoluissa (MCHC) on erittäin tärkeä ja melko harvinainen indikaattori, joka paljastaa kehon piilotetut tulehdukselliset prosessit, pahanlaatuiset kasvaimet ja anemian tapauksissa, joissa se lisääntyy. Vähentyminen voi viittaa punasolujen määrän lisääntymiseen. Normi: 30 - 370 g / l.
  • Hematokriitti (HCT) on indikaattori, joka määrittää punasolujen määrän kokonaisveren määrässä. Lisääntynyt hematokriitti osoittaa punasolujen pitoisuuden lisääntymistä (erytrosytoosi), joka tapahtuu kuivumisen yhteydessä. Hematokriitin lasku on toinen tekijä anemian havaitsemisessa. Se voi myös viitata epänormaaliin veren nestemäisen osan lisääntymiseen. Standardissa on sukupuolierot: miehillä normaali hematokriitti on 39 - 49%, naisilla 35 - 45%, mikä liittyy kuukausittaiseen verenhukkaan.
  • Verihiutaleet (RLT) - indikaattori ilmoittaa punasolujen kiinnittymisestä vastaavien solujen määrän litrassa litraa tiheiksi ryhmittymiksi, jotka estävät veren virtaamisen verisuonista, kun ne ovat loukkaantuneita. Verihiutaletason nousu havaitaan pernan poistamisen ja useiden muiden sairauksien jälkeen. Indeksin lasku osoittaa maksakirroosin, idiopaattisen trombosytopeenisen purpurin, aplastisen anemian tai synnynnäiset verisairaudet. Normi: 180 - 320 x 109 / l.
  • Leukosyytit (WBC) - indikaattori määrittää valkosolujen lukumäärän veren litrassa. Niiden päätehtävänä on suojata vartalo bakteereilta. Leukosyyttien määrän kasvu viittaa bakteerikohtauksen alkamiseen ja kehittymiseen kehossa. Leukosyyttitaso laskee verisairauksissa, joissain erityisissä infektioissa ja vastauksena tiettyihin lääkkeisiin. Indikaattoria pidetään normaalina: 4,0 - 9,0 x 10 9 / l.
  • Granulosyytit (GRA, GRAN) - indikaattori osoittaa humoraalisen immuniteetin spesifisten solujen määrän litrassa verta. Se kasvaa tulehduksen aikana, granulosyyttitasot laskevat tiettyjen lääkkeiden vaikutuksesta aplastisella anemialla ja systeemisellä lupus erythematosuksella. Normaalisti: 1,2-6,8 x 10 9 / l (joskus ilmoitetaan määrissä mikrolitraa kohden, niin standardi on 1,2-6,8 x 10 3 / μl).
  • Monosyytit (MON) ovat eräänlainen valkosolujen tyyppi, jotka lasketaan erikseen. Nämä makrofaageiksi muuttuvat solut ovat erittäin suuria verisoluja, joiden tehtävänä on imeä ja kierrättää bakteereja ja kuolleita kehon soluja. Monosyyttien määrän kasvu on tyypillinen merkki tartuntataudeista, nivelreumasta ja joistakin verisairauksista. Monosyyttien lukumäärän väheneminen tapahtuu usein immunosuppressanttien vaikutuksesta - lääkkeet, jotka tukahduttavat immuniteettia. Niiden vähenemistä havaitaan myös vakavien vammojen, leikkausten tai nälänhäiriöiden jälkeen. Normaali taso: 0,1-0,7 x 10 9 / l (tai 0,1-0,7 x 10 3 / μl); joskus ilmaistuna MON% 4 - 10%.
  • Lymfosyytit (LYM, LY%) ovat toisen tyyppisiä valkosoluja, joita on normaalissa veressä. Lymfosyytit erikoistuvat taisteluun viruksia ja joitain bakteereita vastaan, ja kuuluu humoraalisen immuniteetin soluihin. Indikaattori kasvaa virusinfektioiden, säteilytaudin, tiettyjen lääkkeiden käytön ja verisairauksien kanssa. Se vähenee erilaisilla immuunipuuteilla, jotka ovat ominaisia ​​munuaisten vajaatoiminnalle, immunosuppressanttien ottamiselle, pitkäaikaiselle paastolle, ylityölle, HIV: lle). Indikaattoria 1,2 - 3,0x10 9 / l (tai 1,2 - 63,0 x 10 3 / μl) pidetään normaalina; joskus ilmaistuna LY% 25-40%.

Nämä indikaattorit eivät rajoitu verikokeisiin, vaan niitä pidetään tärkeimpinä. Jokainen niistä ei sinänsä ole riittävä perusta diagnoosille, ja sitä pidetään vain yhdessä muiden indikaattorien, fyysisen tutkimuksen (lääkärin suorittama tutkimus) ja muiden tutkimusten kanssa..

MUUT ANALYYSIINEN KOOSTUSVAIHTOEHDOT

On tärkeätä muistaa, että aikuisten miesten ja naisten tavanomaisten verikokeetietojen lisäksi on myös riippumattomia indikaattoreita ja normivaihtoehtoja lapsille ja jokaisessa iässä erikseen, raskaana oleville naisille ja vanhuksille..

Labtest SPb -asiantuntijat auttavat mielellään verikokeen ja muiden laboratorioparametrien purkamisessa. Odotamme sinua kahdeksassa terveyskeskuksessa Pietarissa. Tule, jos tarvitset apua!

Joskus lääkärit kohtaavat verikokeen englanniksi. Ei ole aina mahdollista välittömästi selvittää, mikä yleisen kliinisen tai biokemiallisen verikokeen indikaattorin lyhennetty nimi vastaa Venäjällä yleisesti hyväksyttyä. Seuraavassa annamme kuvan verikokeen yleisesti hyväksyttyjen indikaattoreiden tulkinnasta englanniksi..

Labtest-lääketieteellisten keskusten verkossa, jolla on oma laboratorio, voit tehdä tämän ja muita analyysejä, yli 500, ilman ajanvarausta ja ennakkopuheluita sekä aikuisille että lapsille. Pietarissa ja sen lähialueilla on myös paikalla testikokoelma.

Täydellinen verenlasku: dekoodaus, nopeus ja kustannukset

Täydellinen verimäärä on yleisin tapa suorittaa biokemiallinen verikoe. Analyysin avulla lääkäri voi diagnosoida suuren määrän sairauksia ajoissa, sekä antaa tarkan vastauksen moniin yksinkertaisiin oireisiin, kuten: heikkous, huimaus, korkea ruumiinlämpö. Lisäksi verikoe mahdollistaa joidenkin sisäelinten työn muutosten varhaisen havaitsemisen..

Verikokeita varten veri voidaan ottaa joko sormen kapillaarista tai laskimosta. Ja muuten, toisin kuin muut tutkimukset, tämä analyysi ei vaadi potilaalta erityisiä valmisteita, se voidaan ottaa ilman valmistelua. Yksi edellytys on kuitenkin vielä täytettävä, nimittäin analyysi on tehtävä aamulla ja tyhjään vatsaan..

Miksi analyysia tarvitaan

Tämän analyysin avulla voit määrittää tärkeimmät parametrit, jotka kiinnostavat lääkäriä verianalyysissä, ja nämä ovat:

  • Punasolujen määrä - punasolut;
  • Hemoglobiini on punasolujen erityinen aine, joka vastaa kehon elinten täyttämisestä happea;
  • Leukosyyttiarvon. Heidän mukaan leukosyyttikaava määritetään;
  • Verihiutaleet. Nämä verihiutaleet ovat vastuussa hyytymistä;
  • Hematokriitti - vastaa kehon punasolujen määrän osoittimesta plasmaan.

Lisäksi verikoe antaa sinun määrittää erytrosyyttien laskeutumisen parametrit, jotka määrittävät joitain veren erityisominaisuuksista. Samalla kukin luetelluista parametreistä antaa melko tarkan vastauksen veren tilasta ja mistä sairauksista se osoittaa..

Kuinka ottaa verikoe?

Kuten edellä mainittiin, verikokeeseen ei tarvita erityistä valmistelua. Analyysi on tehtävä aikaisin aamulla, tärkeintä on, että henkilö ottaa testin tyhjään vatsaan tai vähintään 2 tuntia syömisen jälkeen.

Veri otetaan sormelta erityisen lääkinnällisen laitteen, arpiottorin, avulla. Sormussormeessa iho lävistetään terävällä liikkeellä ja siihen muodostuu tippa. Veri kerätään huolellisesti erityisesti valmistettuun astiaan. Paljon harvemmin verinäyte yleistä verikoetta varten otetaan laskimosta..

Näytteenoton aikana saadulle materiaalille tehdään useita tutkimuksia laboratorioissa, joista aina löytyy: ESR: n, hemoglobiinitason määrittäminen ja punasolujen määrän laskeminen.

Huolimatta siitä, että verikokeen parametrien analysointi on hoitavan lääkärin työtä, käyttöaiheiden pääkohtia voidaan pitää itsenäisesti.

Mistä testata ja selvittää tulokset?

Missä tahansa kaupungissa on melko suuri määrä klinikoita ja laboratorioita, jotka keräävät ja tulkitsevat analyysejä. Yleinen verikoe on melko yleinen diagnoosimenetelmä, joten sitä voidaan ottaa melkein missä tahansa sairaalassa ja sen keskimääräiset kustannukset eivät ylitä 500 ruplaa.

Jokaisessa asuinpaikan poliklinikassa on laboratorioita, mutta testien tekeminen siellä on usein ongelmallista, koska sekä tulosten keräämistä että toimittamista varten on pitkiä jonoja..

Henkilöstölaboratoriot tulevat apuun, mikä erottuu indikaattorien määrittämisen tarkkuudesta, nopeista tuloksista ja erinomaisesta palvelusta. Tutkimuksen kustannukset ovat luonnollisesti hiukan korkeammat, mutta monissa nykyaikaisissa laboratorioissa tulokset ovat saatavilla muutamassa tunnissa laboratorion verkkosivun henkilökohtaisella tilillä..

Mitä verikokeen tulokset tarkoittavat?

Hyllyillä ei ole vaikeaa eritellä yleistä verikoetta, jonka dekoodaaminen vaatii aina useita vaiheita, joiden aikana pääindikaattoreita on mahdollista arvioida. Nykyaikaiset tutkimusvälineet antavat koko dekoodauksen lyhenteiden muodossa, jotka esitetään taulukossa.

Nimitykset, lyhenteetNormaali veren määrä
Ikäiset lapsetAikuisia
1 päivä1 kuukausi6 kuukautta1 vuosi1-6-vuotias7–12-vuotias13-15-vuotiaitaaviomies.Wives.
Hemoglobiini Hb, g / l, normi180-240115-175110-140110-135110-140110-145115-150130-160120-140
Punasolujen RBC, normi4,3-7,63,8-5,63,5-4,83,6-4,93,5-4,53,5-4,73,6-5,14-5,13,7-4,7
Leukosyyttien WBC,%, normi8,5-24,56,5-13,85,5-12,56-125-124,5-104,3-9,54-94-9
Eosinofiilien EOS,%, normi0,5-60,5-70,5-70,5-70,5-70,5-70,5-60-50-5
Basofiilien BAS,%, normi0-10-10-10-10-10-10-10-10-1
Lymfosyytit LYM,%, normi12-3640-7642-7438-7226-6024-5425-5018-4018-40
ESR, ESR, normi2-44-84-104-124-124-124-151-102-15
Retikulosyytit, RTC, normi3-153-153-153-153-123-122-110,2-1,20,2-1,2
Verihiutaleet, PLT, normi180-490180-400180-400180-400160-390160-380160-360180-320180-320
Väri-indeksi MCHC,%, normi+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15+0,85-+1,15
Stab,%, normit1-170,5-40,5-40,5-40,5-50,5-50,5-61-61-6
Segmentoitu,%, normit45-8015-4515-4515-4525-6035-6540-6547-7247-72
Monosyytit MON,%, normit2-122-122-122-122-102-102-102-92-9

Voit kuitenkin tehdä luettelon pääindikaattoreista ja tärkeimmistä syistä tietyn komponentin tason muutokseen. Alla on verikokeen ja arvojen dekoodauksen mukana olevat indikaattorit.

Hemoglobiini

Happaus kuljettaa keuhkoista elimiin ja hiilidioksidin takaisin, hemoglobiini on punasolujen veripigmentti. Korko on kuvattu taulukossa.

  • Ylennetty. Veren pitoisuuden nousu voi viitata useisiin verivaikeuksiin, mukaan lukien kuivuminen ja hyytyminen sekä punasolujen voimakas nousu. Lisäksi korkea taso saattaa osoittaa ulkoisia vaikutuksia, kuten: korkeudella pysyminen tai ruumiin fyysinen aktiivisuus.
  • Vähentynyt. Mutta hemoglobiinipitoisuuden lasku voi viitata kehon anemian kehittymiseen. Lisäksi on erittäin mielenkiintoista diagnosoida ja tunnistaa väriindikaattorit, jotka heijastavat hemoglobiinin määrää punasoluissa anemian aikana. Ja jos väri nousee, tämä on sferosytoosi, muuten - raudan puuteanemia.

erytrosyyttejä

Punasolujen, erytrosyyttien, muodostuminen tapahtuu ihmisen punasoluissa. Nämä komponentit koostuvat hemoglobiinista ja osallistuvat hapen kuljettamiseen kehossa..

  • Kasvatettu. Punasolujen määrän nousun ollessa vakava, monisoluisuutta voidaan etsiä potilaan kehosta. Toisaalta, analyysin mukaan tämä punasolujen indikaattori voi viitata tavalliseen kuivumiseen..
  • Vähentynyt. Punasolujen määrän lasku voi viitata anemiaan, kuten hemoglobiinin tapauksessa.

Leukosyyttiarvon

Leukosyytit ovat valkosoluja, joita muodostuu myös luuytimeen. Leukosyytin päätehtävä on kehon suojaaminen vieraiden ja patogeenisten mikrobien saapuessa siihen. Eli leukosyytit tarjoavat henkilölle suoran immuniteetin. On syytä huomata, että leukosyyttejä on useita tyyppejä, joten analyysi ei perustu niiden lukumäärän yleiseen muutokseen, vaan tiukasti tyypin mukaan. Korko on kuvattu taulukossa.

  • Kasvatettu. Lisääntynyt valkosolujen määrä voi osoittaa:
  1. Tulehduksellisen prosessin alku, infektion tunkeutuminen;
  2. Akuutti allerginen reaktio;
  3. Leukemia.

Lisäksi korkeaan valkosolujen määrään voidaan liittää tosiasia, että potilas kärsi äskettäin vammasta, jossa menetettiin suuri määrä verta..

  • Vähentynyt. Jos tutkimuksessa havaitaan leukosyyttien vähenemistä, lääkäri harkitsee vaihtoehtoja luuytimen patologian, infektion, geneettisen tason poikkeavuuksien suhteen immuunijärjestelmän tilassa. Pernan lisääntynyt toiminta voi toimia myös syynä leukosyyttien vähentymiseen..

Leukosyyttikaava

Leukosyyttikaava on erityyppisten leukosyyttien prosenttiosuus. Se perustuu suhtautumiseen neutrofiilien pitoisuuden indikaattoriin, soluihin, jotka taistelevat jatkuvasti ihmisen kehon tulehduksellisia prosesseja vastaan.

  • Lisääntynyt. Kun lääkäri laskee leukosyyttimäärän ja havaitsee sen nousun, tämä saattaa viitata seuraaviin ongelmiin:
  1. Päihtymys;
  2. infektiot;
  3. Tulehdus;
  4. Pahanlaatuisen kasvaimen muodostuminen;
  5. Mielenterveydellinen ja emotionaalinen kiihtyminen.
  • Vähentynyt. Kun leukosyyttimäärä vähenee, voidaan etsiä syytä aplastiseen anemiaan, luuydinpatologiaan, joihinkin immuniteettihäiriöihin, joilla on geneettiset juuret. Tietyt infektiot, etenkin virusperäiset, jotka ovat muuttuneet kroonisiksi, voivat myös olla syy..

eosinofiilit

Eosinofiilit ovat vastuussa loisten hyökkäysten ja allergioiden torjunnasta. Korko on esitetty yllä olevassa taulukossa.

  • Kasvatettu. Eosinofiilien määrän nousu voi kuitenkin osoittaa loisten esiintymisen lisäksi myös pahanlaatuisen kasvaimen muodostumisen..
  • Vähentynyt. Tämän indikaattorin lasku yleisessä analyysissä voi viitata märkään infektioon tai äskettäin syntyneeseen, leikkaukseen tai vammaan.

basofiilien

Basofiilit ovat vastuussa yliherkkyysreaktioista lääkkeille ja ruoalle. Basofiilien tulisi yleensä olla 0 - 1.

  • Kasvatettu. Lisääntynyt basofiilipitoisuus viittaa useisiin sairauksiin, mukaan lukien vesirokko, kilpirauhasen vajaatoiminta ja krooninen sinuiitti. Lisäksi komponentin tasoon vaikuttaa kehon reaktio yliherkkyyteen..
  • Vähentynyt. Jos tutkimuksessa on havaittu komponentin vähenemistä, tämä voi olla seuraus raskaudesta ja ovulaatiosta, mutta samalla on järkevää testata akuutit infektiot. Toinen vaihtoehto, syy basofiilien määrän laskuun on kehon reaktio stressiin..

lymfosyytit

Lymfosyytit ovat ihmisen immuunijärjestelmän perusta, juuri nämä komponentit vastustavat jatkuvasti infektioita tuhoamalla vieraat ja omat, muunnetut solut.

  • Kasvatettu. Kun lymfosyyttitaso on lisääntynyt, virusinfektio on aina mahdollista, ja pienemmällä lukumäärällä lääkärin on kiinnitettävä huomiota imusolmutasojen laskuun, aplastiseen anemiaan, immuunipuutostilaan tai systeemiseen lupus erythematosukseen. Monosyytit ovat kooltaan suurimpia leukosyyttejä, ja jos niiden lisääntyminen havaitaan, syy voi olla leukemia, yksi tarttuvan tyyppisistä sairauksista, syfilis, tuberkuloosi, sidekudosongelmat.
  • Vähentynyt. Alentuneiden pitoisuuksien tulisi heti kiinnittää huomiota aplastiseen anemiaan tai karvasolujen leukemiaan..

ESR - punasolujen sedimentoitumisnopeus, joka voi myös antaa tarvittavaa tietoa verikokeen suorittamisessa.

  • Lisääntynyt. Korkea luku osoittaa tartuntaa ja tulehdusta, ja voi myös viitata sekä syöpään että raskauteen..
  • Vähentynyt. Kun ESR-taso veressä laskee, tämä osoittaa vähäistä punasolujen tai verisairauksien määrää. Mutta indikaattorin lasku on harvinaista..

reticulocytes

Retikulosyytit tai nuoret punasolut, joiden pitoisuus on suuri, viittaavat punasolujen tuotannon rikkomiseen. Ja lasku voi epäsuorasti viitata munuaisongelmiin tai punasolujen kypsymisen rikkomiseen.

Väri-indeksi

Tämä indikaattori osoittaa hemoglobiinin määrän punasoluissa. Tätä parametria käytetään anemiaa tutkittaessa..

  • Ylennetty. Värindeksin noustessa sferosytoosi diagnosoidaan usein.
  • Vähentynyt. Indikaattorin lasku osoittaa raudan puuteanemiaa..

monosyytit

Monosyytit ovat lymfosyyttien suurimpia soluja. Ne ovat tulehtuneiden tai kuolleiden kudosten ja vieraiden elementtien tuhoajia. Monosyytit ovat yksi immuunijärjestelmän tärkeimmistä soluista, koska ne tapaavat ensimmäiseksi antigeenin, lukevat sen tiedot ja toimittavat sen lymfosyyteille, jotka puolestaan ​​kehittävät immuunijärjestelmän hyökkäyksen "vihollista" vastaan. Korko on esitetty taulukossa.

  • Kasvatettu. Lisääntyneillä monosyyttitasoilla voidaan diagnosoida monia vakavia sairauksia, esimerkiksi: leukemia, tuberkuloosi, syfilis, erilaiset infektiot sekä systeemiset sairaudet.
  • Vähentynyt. Vähentynyt monosyyttimäärä voi osoittaa aplastista anemiaa tai karvasolujen leukemiaa.

verihiutaleet

Viimeinen komponentti on verihiutaleet, joiden tehtävänä on hyytyä veri. Minkä indikaattorien tulisi olla normaalia - katso taulukko

  • Kasvatettu. Jos yleisessä analyysissä löydetään lisääntynyt verihiutaleiden lukumäärä, tämä osoittaa useita mahdollisia syitä, mukaan lukien myeloidleukemia ja monisoluisuus. Lisäksi se voi olla seurauksena leikkauksesta.
  • Vähentynyt. Analyysin dekoodaamiseen on monia muita syitä, kun verihiutaleiden lukumäärä on vähentynyt, tämä voi tarkoittaa: lupus erythematosus, purppura, hemolyyttinen sairaus, aplastinen anemia.

Siitä huolimatta, että analyysin tulkinta on hyvin selvää, lopullisen diagnoosin saa tehdä vain lääkäri..

Tutkimuskustannukset

Verikoe voidaan ottaa poliklinikoissa hintaan 400 ruplaa, jos näyte otetaan laskimosta. Sormentestin ottaminen on suuruusluokkaa halvempaa, noin 100 ruplaa. Ja jos tarvitset laskelman leukosyyttikaavan mukaan, tällainen tutkimus maksaa keskimäärin 200-250 ruplaa. Hinta riippuu luonnollisesti alueesta ja klinikan tasosta ja suosiosta.

UAC: n dekoodaaminen aikuisilla

Aikuisten yleisen verikokeen dekoodaaminen on tulosta ihmisen terveydentilan kattavasta tutkimuksesta, jonka avulla on mahdollista selvittää tiettyjen oireiden esiintymisen luonne ja varhaisimmissa kehitysvaiheissa havaita sairauden kulku, joka vaikuttaa ihmisen biologisen nesteen koostumukseen.

Yleinen kliininen analyysi osoitetaan kaikille henkilöille, jotka pyysivät pätevää apua. Veren näytteenotto sormesta tai laskimosta on yksinkertaisin, mutta samalla yksi informatiivisimmista laboratoriokokeista.

UAC: n dekoodaus antaa mahdollisuuden seurata taudin hoidon tehokkuutta. Lääkäri saa tällaiset tiedot veren ainesosien indikaattorien nopeuden perusteella..

Yleinen verikoe raskauden aikana on tärkeä osa naisen hallintaa, koska otos ei osoita vain odottavan äidin terveydentilaa, vaan osoittaa myös joitain raskauden ongelmia..

UAC-indikaattorit

Täydellinen verenlasku antaa kattavan tiedon tiettyjen veren komponenttien pitoisuuksista.

Samanlainen tutkimus osoittaa seuraavien elementtien tason:

  1. Hemoglobiini on proteiini, erottamaton osa punasoluja. Se sitoutuu happi- ja hiilidioksidimolekyyleihin, minkä ansiosta keuhkoista tuleva happi leviää koko kehoon ja hiilidioksidi virtaa takaisin keuhkoihin. Hemoglobiini sisältää rautaa, joka antaa punasoluille punaisen värin.
  2. Punasolut ovat punasoluja. On huomionarvoista, että niiden pitoisuus on paljon korkeampi verrattuna muihin verisoluihin yhdessä. Punasoluihin sisältyy hemoglobiini, joka osallistuu hapen aineenvaihduntaan.
  3. Verihiutaleet - vastaavat veren hyytymisprosessista. Ne osallistuvat ihmiskehon immuunivasteeseen minkä tahansa patogeenisen aineen tunkeutumiseen.
  4. Värimerkki - yksilöllinen jokaiselle parametrille, joka lasketaan kaavalla. Ottaa huomioon hemoglobiinitason ja punasolujen määrän.
  5. Leukosyytit ovat valkosoluja. Ne suorittavat suojaavan toiminnan, toimiessa immuunijärjestelmän osina.
  6. Retikulosyytit ovat nuoria, epäkypsiä punasoluja. Retikulosyyttien muodostumisprosessi on jatkuva.
  7. Neutrofiilit ovat soluja, joilla on epäspesifinen immuunivaste. Niiden päätehtävänä on sitoa tarttuvan prosessin aiheuttaja. Tapauksissa, joissa tulehduksellisen prosessin painopiste muodostuu, riippumatta lokalisaatiosta, neutrofiilit alkavat liikkua sen suuntaan, ja niiden numeerinen indikaattori kasvaa.
  8. Lymfosyytit ovat immuunijärjestelmän selkäranka. Keho voi taistella viruksia vastaan ​​ja tuhota vieraat esineet kokonaan..
  9. Eosinofiilit - vastaavat allergeenien tunkeutumisesta johtuvien patologisten prosessien neutraloimisesta.
  10. basofiilien.
  11. Monosyytit ovat ainesosa verestä 30 tunnin ajan, jonka jälkeen ne saapuvat verenkiertoon, kulkeutuvat kudoksiin ja muuttuvat makrofaageiksi.
  12. Punasolujen sedimentaatioaste - ESR.

Poikkeaminen normista arvojen suuremmalle tai pienemmälle puolelle on tärkein kriteeri oikean diagnoosin tekemiselle.

Yleiset verikokeet

Yleisen verikokeen dekoodauksen suorittaa hematologi, jonka jälkeen tulokset välitetään hoitavalle lääkärille. On huomattava, että joillakin indikaattoreilla on yksilölliset normit miehillä ja naisilla..

Esimerkiksi hemoglobiininormit voivat erota hieman paitsi sukupuolesta, myös ikäluokista:

  • 18 - 45-vuotiaat: arvot välillä 117-155 g / l ovat normaaleja naisille ja 132-173 g / l miehille;
  • 45 - 65 vuotta: naisilla - 117–160 g / l, miehillä - 131–172 g / l;
  • 65 vuoden jälkeen: naisilla - 120 - 161 g / l, miehillä - 126 - 174 g / l.

Kun indikaattorit ovat sallittua korkeampia, tällaisten poikkeavuuksien todennäköisyyttä ei voida sulkea pois:

  • kuivuminen voimakkaan oksentelun tai ripulin, lisääntyneen hikoilun, munuaisongelmien tai diabeteksen seurauksena;
  • sydän- tai keuhkovauriot;
  • sydämen tai keuhkojen vajaatoiminta;
  • hematopoieettisten elinten sairaudet.

Matala hemoglobiinitaso voi viitata ongelmiin, kuten:

  • anemia, leukemia;
  • synnynnäiset veripatologiat;
  • hypovitaminoosi tai raudan puute;
  • äärimmäinen uupumus;
  • massiivinen verenhukka.

Normaali punasolujen määrä miehillä on 4,0–5,0x10 ^ 12 / l ja naisilla - 3,5–4,7x10 ^ 12 / l.

Syyt punasolujen määrän laskuun:

  • huono ravitsemus - valkuaisaineiden ja vitamiinien puute valikosta;
  • leukemia;
  • sisäinen verenvuoto;
  • perinnöllinen fermentopatia;
  • hemolyysi.

Punaisten verisolujen määrän kasvun pääprovokattorit:

  • kuivuminen;
  • erythremia;
  • patologia sydän- ja verisuonijärjestelmistä;
  • munuaisvaltimoiden stenoosi;
  • hengitys- tai sydämen vajaatoiminta.

Leukosyyttien muodostuminen aikuisilla päättyy 16-vuotiaana: tästä iästä alkaen arvot pysyvät muuttumattomina, ja ne ovat 4,0 - 9,0x10 ^ 9 / l. Pitoisuuden kasvu voi olla sekä fysiologista että patologista. Leukosyyttien pitoisuuden ei-patologisen lisäyksen syylliset:

  • ylensyöntiä;
  • liiallinen fyysinen aktiivisuus;
  • rokotus;
  • kuukautiset;
  • raskauden toinen puoli.

Sairauksien joukossa on syytä tuoda esiin:

  • umpilisäke, paiseet, keuhkoputkentulehdus ja muut märkivä-tulehdukselliset prosessit;
  • vakavat palovammat;
  • vammat, jotka ovat johtaneet laajoihin pehmytkudosvaurioihin;
  • reuman paheneminen;
  • onkologiset kasvaimet lokalisoinnista riippumatta;
  • leukemia.

Leukosyyttien vähenemisen lähteet voivat olla:

  • virus- ja tartuntataudit - sepsis, influenssa, lavantauti, AIDS;
  • vitamiinin puute;
  • leukemia;
  • reumaattiset pahenemiset;
  • säteilyoireyhtymä;
  • syöpälääkkeiden pitkäaikainen käyttö.

Väriindikaattori on päämenetelmä punasolujen hemoglobiinipitoisuuden asettamiseksi. Nykyään on tapana korvata se MNS-hakemistolla. Nämä arvot osoittavat samaa asiaa, mutta ilmaistaan ​​eri yksiköissä:

Normaalimerkinnät leukosyyttiryhmän komponenteille:

  1. Neutrofiilit. Ne on jaettu segmentoituihin (50–70%) ja torjuviin (1–3%). Niiden pitoisuus kasvaa infektioiden, sisäelinten tulehduksellisten vaurioiden, sydänkohtauksen, onkologian ja kroonisten aineenvaihduntahäiriöiden taustalla. Vähentyminen johtuu pitkäaikaisesta kemoterapiasta tai sädehoidosta, tyrotoksikoosista, verisairauksista ja lääkkeiden hallitsemattomasta käytöstä.
  2. Eosinofiilit - 1–5%. Arvojen nousua voidaan havaita allergisten reaktioiden, loistautitusten, syöpäkasvaimien ja reumasairauksien yhteydessä. Vähentyminen havaitaan sepsiksen, tulehduksen ja kemiallisen intoksikaation vuoksi.
  3. Basofiilit - 0-1%. Pitoisuuden nousu voi johtua vesirokosta, anemiasta, pernan poistosta, kilpirauhasen vajaatoiminnasta, myeloidisesta leukemiasta, haavaisesta koliitista ja pitkäaikaisesta hoidosta hormoniaineilla.
  4. Monosyytit - 3 - 9%. Parametrin nostamisen lähteitä ovat virus-, loistaudit ja sieni-infektiot, NUC, tuberkuloosi, syfilis, sarkoidoosi, luomistauti, systeeminen lupus erythematosus, kemialliset myrkytykset ja hematopoieettisen järjestelmän patologiat.
  5. Lymfosyytit - Norma terveelle aikuiselle vaihtelee 20 - 40%. Lukumäärän kasvuun voivat vaikuttaa virusinfektiot, verisairaudet, vaikea päihteet, ARVI ja toksoplasmoosi. Pitoisuutta pienentäviä tekijöitä ovat tuberkuloosi, AIDS, sädehoito, kemoterapia, munuaisten vajaatoiminta, onkologia, systeeminen lupus erythematosus, anemia, lymfogranulomatoosi, glukokortikosteroidien yliannos.

Normaalit verihiutalemäärät ovat 180-320x10 ^ 9 solua / l. Trombosytoosi tai verihiutaleiden määrän kasvu voi johtua seuraavista provokattoreista:

  • pernan puute;
  • erityyppiset anemia;
  • kirurginen interventio;
  • syöpätaudit;
  • erythremia;
  • fyysinen ylityö.

Trombosytopenia tai vähentynyt verihiutalemäärä provosoidaan:

  • synnynnäiset verisairaudet;
  • autoimmuunisairaudet;
  • huumeiden yliannostus;
  • infektiot;
  • anemia;
  • verensiirto;
  • sydämen vajaatoiminta.

ESR-mittaus suoritetaan useilla menetelmillä, joilla jokaisella on yksilölliset sallitut arvot:

  • Westergrenin menetelmä: alle 50-vuotiaille miehille normi on korkeintaan 15 mm / tunti, yli - enintään 20 mm / tunti, alle 50-vuotiaille - alle 20 mm / tunti, yli 50 - enintään 30 mm / tunti;
  • Panchenkovin menetelmä: miehillä - 1-10 mm / tunti, naisilla - 2-15 mm / tunti.

Jos analyysien tulkinta osoitti ESR: n nousun, tämä voi viitata seuraaviin olosuhteisiin:

  • kuukautiset tai raskaus;
  • hammasongelmat;
  • ENT-elinten sairaudet;
  • maha-suolikanavan tulehduksellinen vaurio;
  • infektiot;
  • sydän- ja verisuonijärjestelmän patologia;
  • kollagenoosien;
  • virusmaksavaurio;
  • pahanlaatuiset muodostelmat;
  • autoimmuunisairaudet;
  • munuaisvaurio;
  • tiettyjen lääkkeiden ottaminen.

Syyt ESR: n laskuun:

  • toipuminen tartunnasta;
  • asteno-neuroottinen oireyhtymä;
  • veren hyytymisprosessin rikkominen;
  • hyperglykemia;
  • aivotärähdys;
  • huumeiden yliannostus.

On syytä huomata, että yleisen verikokeen pätevä dekoodaus voidaan suorittaa vain, jos UAC on ohitettu oikein. On parempi, että verinäytteet tehdään tyhjään vatsaan. Päivä ennen tutkimusta on syytä luopua rasvaisista ruokia, ja viikko - alkoholijuomista.

On tärkeätä muistaa, että sinua ei pidä testata heti röntgenkuvien, auringonoton tai fysioterapian jälkeen. Kun otat lääkkeitä, sinun on ilmoitettava siitä hematologille. Naisten tulisi luopua analyysistä kuukautistensa loppuun..

Aikuisten verikokeen dekoodaus on taulukossa

Verikokeen purkaminen on jokaisen lääkärin erittäin tärkeä "työkalu"..

Verikoe - dekoodaus taulukossa

Kliininen verikoe (yksityiskohtainen verikoe) - lääketieteellinen testi, jonka avulla voit arvioida punaisen verijärjestelmän hemoglobiinipitoisuutta, punasolujen määrää, väri-indeksiä, leukosyyttien, verihiutaleiden määrää.

Seuraava taulukko näyttää verikokeen dekoodauksen tai pikemminkin yleisen kliinisen verikokeen pääindikaattorit sekä niiden arvon ja normin. Normaalisti aikuisen verikokeen pitäisi näyttää alla olevalta taulukolta

Indeksi

Arvo

Normi

Punasolujen määrä (RBC - punasolujen määrä - punasolujen määrä).

Punasolut, joita kutsutaan myös punasoluiksi, ovat veren solunjälkeisiä rakenteita, jotka ovat kyllästettyjä keuhkojen hapella ja kuljettavat sitä sitten kehon ympärille. Jos punasolujen pitoisuus on normaalin alapuolella (anemia), keho ei saa riittävästi happea. Jos punasolujen pitoisuus on normaalia korkeampi (monisoluisuus tai erytrosytoosi), on suuri riski, että punasolut tarttuvat toisiinsa ja estävät veren liikkumisen suonien läpi (tromboosi).

4,3 - 6,2 x 10 12 / l miehille


3,8 - 5,5 x 10 12 / l naisille

3,8 - 5,5 x 10 12 / l lapsille

Hemoglobiini (HGB, Hb)

Hemoglobiini on monimutkainen rautaa sisältävä proteiini, jota löytyy punasoluista ja joka vastaa happea kuljettamisesta elimiin. Hemoglobiinitasojen lasku (anemia) johtaa kehon happea nälkään. Hemoglobiinitasojen nousu, yleensä, viittaa punasolujen suureen määrään tai kehon kuivumiseen.


Hematokriitti (HCT)

Hematokriitti on indikaattori, joka heijastaa sitä, kuinka paljon verta punasolut vievät. Hematokriitti ilmoitetaan yleensä prosentteina: esimerkiksi 39%: n hematokriitti (HCT) tarkoittaa, että 39% veren määrästä on punasoluja. Lisääntynyt hematokriitti esiintyy erytrosytoosin (veressä olevien punasolujen määrän lisääntyneen määrän), kuten myös kuivumisen kanssa. Hematokriitin lasku osoittaa anemiaa (veren punasolujen määrän laskua) tai veren nestemäisen osan määrän lisääntymistä.

39 - 49% miehillä

35 - 45% naisista

Punasolujen jakautumisen leveys (RDWc)

Punasolujen jakautumisleveys on indikaattori, joka kuvaa erotusta punasolujen välillä. Jos veressä on sekä suuria että pieniä punasoluja, jakautuman leveys on suurempi, tätä tilaa kutsutaan anisosytoosiksi. mikä on merkki useista anemiasta

Punasolujen keskimääräinen tilavuus (MCV)

Punasolujen keskimääräinen määrä antaa lääkärille saada tietoja punasolujen koosta. Keskimääräinen punasolujen tilavuus (MCV) ilmaistaan ​​femtolitereinä (fl) tai kuutiomikrometreinä (μm3). Punasoluja, joiden keskimääräinen tilavuus on pieni, löytyy mikrosyyttisestä anemiasta, raudan puuteanemiasta jne. Pysyviä punasoluja löytyy megaloblastisesta anemiasta (anemia, joka kehittyy kehon B12-vitamiinin tai foolihapon puutteen kanssa)..

Keskimääräinen punasolujen hemoglobiini (MCH)

Punasolujen keskimääräisen hemoglobiinipitoisuuden indikaattori antaa lääkärille määrittää, kuinka paljon hemoglobiinia sisältyy yhteen punasoluun. Hemoglobiinin keskimääräinen pitoisuus erytrosyytissä, MCH, ilmaistaan ​​pikogrammoina (pg). Tämän indikaattorin lasku tapahtuu rautavajeanemian kanssa, kasvu - megaloblastisen anemian (B12-vitamiinin tai foolihapon puutteen) kanssa..

Hemoglobiinin keskimääräinen pitoisuus punasoluissa (MCHC)

Hemoglobiinin keskimääräinen pitoisuus erytrosyytissä heijastaa sitä, kuinka paljon punasolu on kyllästetty hemoglobiinilla. Tämän indikaattorin lasku tapahtuu rautavajeanemian, samoin kuin talasemian (synnynnäinen verisairaus) yhteydessä. Indikaattorin nousu käytännössä ei tapahdu.

Verihiutaleiden määrä (verihiutaleet, PLT-verihiutaleet)

Verihiutaleet ovat pieniä verilevyjä, jotka osallistuvat verihyytymän muodostumiseen ja estävät veren menetyksen verisuonivaurioiden yhteydessä. Verihiutaletason nousu veressä tapahtuu joissakin verisairauksissa, samoin kuin leikkausten jälkeen, pernan poiston jälkeen. Verihiutaletasojen lasku tapahtuu joissakin synnynnäisissä verisairauksissa, aplastisessa anemiassa (luuytimen, joka tuottaa verisoluja) häiriöissä, idiopaattisessa trombosytopeenisessa purpurissa (verihiutaleiden tuhoutuminen immuunijärjestelmän lisääntyneen toiminnan takia), maksakirroosissa jne..

180 - 320 × 10 9 / l

Leukosyyttimäärä (WBC - valkosolujen määrä - valkosolujen määrä)

Leukosyytit (valkosolut) suojaavat kehoa infektioista (bakteerit, virukset, loiset). Leukosyytit ovat kooltaan suurempia kuin punasolut, mutta niitä on veressä paljon pienempiä määriä. Korkea leukosyyttitaso osoittaa bakteeri-infektion esiintymisen, ja leukosyyttien lukumäärän lasku tapahtuu, kun otetaan tiettyjä lääkkeitä, verisairauksia jne..

Lymfosyyttimäärä (LYM englanninkielinen lyhenne, LY% lymfosyyttien prosentuaalinen osuus)

Lymfosyytit ovat eräänlainen valkosolujen tyyppi, joka vastaa immuniteetin tuottamisesta ja torjunnasta bakteereja ja viruksia vastaan. Lymfosyyttien lukumäärä erilaisissa analyyseissä voidaan esittää absoluuttisena lukuna (kuinka monta lymfosyyttiä löydettiin) tai prosenttina (mikä prosenttiosuus leukosyyttien kokonaismäärästä on lymfosyyttejä). Absoluuttista lymfosyyttimäärää merkitään yleensä LYM # tai LYM. Lymfosyyttien prosenttimäärää kutsutaan LYM% tai LY%. Lymfosyyttien (lymfosytoosi) määrän kasvu tapahtuu joissakin tartuntatauteissa (vihurirokko, influenssa, toksoplasmoosi, tarttuva mononukleoosi, virushepatiitti jne.), Samoin kuin verisairauksissa (krooninen lymfaattinen leukemia jne.). Lymfosyyttien lukumäärän väheneminen (lymfopenia) esiintyy vaikeissa kroonisissa sairauksissa, aidsissa, munuaisten vajaatoiminnassa, ottaen tiettyjä immuniteettia heikentäviä lääkkeitä (kortikosteroidit jne.).

LYM # 1.2 - 3.0x10 9 / l (tai 1.2-63.0 x 103 / μl)

Monosyyttien, eosinofiilien, basofiilien ja epäkypsien solujen seoksen sisältö (MID, MXD)

Monosyytit, eosinofiilit, basofiilit ja niiden esiasteet kiertävät veressä pieninä määrinä, siksi nämä solut yhdistetään usein yhdeksi ryhmäksi, joka on nimeltään MID tai MXD. Tämä ryhmä voidaan ilmaista prosenttimääränä valkosolujen kokonaismäärästä (MXD%) tai absoluuttisena lukuna (MXD #, MID #). Tämäntyyppiset verisolut kuuluvat myös leukosyyteihin ja suorittavat tärkeitä toimintoja (torjunta loisia, bakteereja vastaan, allergisten reaktioiden kehittyminen jne.). Tämän indikaattorin absoluuttinen ja prosentuaalinen osuus kasvaa, jos sitä muodostavien solutyyppien lukumäärä kasvaa. Muutosten luonteen määrittämiseksi tutkitaan pääsääntöisesti kunkin solutyypin (monosyyttien, eosinofiilien, basofiilien ja niiden esiasteiden) prosenttimäärä.

MID # (MID, MXD #) 0,2 - 0,8 x 109 / l

Granulosyyttimäärä (GRA, GRAN)

Granulosyytit ovat valkosoluja, jotka sisältävät rakeita (rakeiset valkosolut). Granulosyyttejä edustavat 3 tyyppiset solut: neutrofiilit, eosinofiilit ja basofiilit. Nämä solut osallistuvat tartuntojen torjuntaan, tulehduksellisiin ja allergisiin reaktioihin. Granulosyyttien lukumäärä erilaisissa analyyseissä voidaan ilmaista absoluuttisesti (GRA #) ja prosentteina leukosyyttien kokonaismäärästä (GRA%).


Granulosyytit ovat yleensä koholla, kun kehossa on tulehdus. Granulosyyttien määrän lasku tapahtuu aplastillisella anemialla (luuytimen kyky tuottaa verisoluja), tiettyjen lääkkeiden käytön jälkeen, samoin kuin systeemisellä lupus erythematosuksella (sidekudossairaus) jne..

GRA # 1,2-6,8 x 10 9 / L (tai 1,2-6,8 x 103 / μL)

Monosyyttimäärä (MON)

Monosyytit ovat valkosoluja, jotka jättäessään verisuonet jättävät ne pian ympäröiviin kudoksiin, joissa ne muuttuvat makrofaageiksi (makrofaagit ovat soluja, jotka imevät ja sulavat bakteereita ja kuolleita kehon soluja). Monosyyttien lukumäärä erilaisissa analyyseissä voidaan ilmaista absoluuttisesti (MON #) ja prosentteina leukosyyttien kokonaismäärästä (MON%). Monosyyttien pitoisuuden lisääntymistä esiintyy joissakin tartuntatauteissa (tuberkuloosi, tarttuva mononukleoosi, syfilis jne.), Nivelreumassa, verisairauksissa. Monosyyttitaso laskee vakavien leikkausten jälkeen, kun käytetään immuniteettia supistavia lääkkeitä (kortikosteroidit jne.).

MON # 0,1-0,7 x 10 9 / L (tai 0,1-0,7 x 10 3 / μL)

Punasolujen sedimentaatioaste, ESR, ESR.

Punasolujen sedimentoitumisnopeus on indikaattori, joka heijastaa epäsuorasti proteiinipitoisuutta veriplasmassa. Kohonnut ESR osoittaa kehon mahdollisen tulehduksen johtuen veren tulehduksellisten proteiinipitoisuuksien lisääntymisestä. Lisäksi ESR lisääntyy anemian, pahanlaatuisten kasvainten jne. Kanssa. ESR: n lasku on harvinaista ja osoittaa punasolujen pitoisuuden lisääntymistä veressä (erytrosytoosi) tai muita verisairauksia..

Enintään 10 mm / h miehille


Enintään 15 mm / h naisille

On huomattava, että laboratoriot ilmoittavat testituloksessa muita normeja (viitearvoja). Tämä johtuu useiden indikaattorien laskentamenetelmien olemassaolosta. Tällaisissa tapauksissa yleisen verikokeen tulokset tulkitaan laboratorion tai testijärjestelmän standardien mukaisesti..

Mitä testitulokset tarkoittavat?

YLEINEN VERANALYYSI

Analyysi otetaan tyhjään mahaan sormella tai laskimosta.

Perusveren määrä:

Verihiutaleet - ovat tärkeä rooli veren hyytymisessä. Verihiutaleiden määrän väheneminen voi johtua verihiutaleiden lisääntyneestä kulutuksesta (krooninen verenvuoto) tai immuunihäiriöistä, joiden vuoksi verihiutaleiden lakkaaminen tuottaa osittain tai niiden rakenne on epäsäännöllinen. Verihiutaleiden määrän kasvu johtuu useimmiten verihyytymistä (oksentamisesta tai usein löysästä ulosteesta johtuva kuivuminen, alhainen veden saanti)..

LEUKOSYYTIT - Valkosolut reagoivat. Valkosolujen määrän kasvu voi viitata tulehdukseen. Leukosyyttitasojen merkittävä nousu (vähintään 10 kertaa) voi olla merkki leukemiasta. Leukosyyttitasojen lasku on merkki hematopoieesin, kehon ehtymisen ja immuunipuutoksen estämisestä. Muutos leukosyyttikaavassa (erityyppisten leukosyyttien prosenttiosuus keskenään), jos kehossa esiintyy infektion painopistettä, antaa mahdollisuuden selventää, onko kyseessä krooninen vai akuutti infektio, ehdottaa allergisia tiloja jne. Eosinofiilipitoisuuden nousu on merkki allergioista, loisten (matojen tai lamblia) esiintymisestä kehossa.

ERYTROSYYTIT - punasolut, päätehtävänä on kuljettaa happea keuhkoista kehon kudoksiin ja kuljettaa hiilidioksidia vastakkaiseen suuntaan.

HEMOGLOBIINI on monimutkainen rautapitoinen proteiini, joka sisältää eläinten ja ihmisten erytrosyyttejä ja pystyy sitoutumaan palautuvasti happeeseen varmistaen sen siirtymisen kudoksiin. Hemoglobiinipitoisuuden lasku (aikuisella alle 110 g / l - puhuu anemiasta).

ESR (ESR) - punasolujen laskeutumisnopeus - kertoo kehon kroonisesta tai akuutista tulehduksesta.

Normaalisti aikuisen verikoe näyttää tältä:

aviomies: 4 x 10-5,1 x 10 / l

vaimoille: 3,7 x 10-4,7 x 10 / l

- Leukosyytit: 4x10 * 9 - 8,5x10 * 9 / l

Neutrofiilit: normi on 60-75% leukosyyttien kokonaismäärästä, pistoksena - jopa 6.

Eosinofiilit: enintään 5

- Verihiutaleet: 180 - 360 tuhat / ml.

YLEINEN Virtsaanalyysi

Se osoittaa eritysjärjestelmän toiminnan laadun. Ennen virtsan keräämistä on suoritettava sukupuolielinten wc. Käytä analyysissä keskimääräistä virtsan osaa. Virtsa on toimitettava laboratorioon viimeistään 2 tunnin kuluttua keräämisestä.

VÄRI olkista keltaiseksi. Keltaisen virtsan kylläisyys riippuu siihen liuenneiden aineiden pitoisuuksista. Väri muuttuu, kun käytät lääkkeitä (salisylaatteja jne.) Tai syöessä tiettyjä ruokia (punajuuret, mustikat). Samealla virtsalla - suolojen epäpuhtauksien (fosfaatit, uraatit, kalsiumoksalaatit), bakteerien, punasolujen esiintymistä, mikä voi viitata tulehduksellisiin munuaissairauksiin.

Virtsan happamuus (pH) riippuu ruokavalion luonteesta. Jos pidät lihanruoista, virtsan analyysin aikana havaitaan virtsan happamia reaktioita. Jos olet kasvissyöjä tai noudatat maidon ruokavaliota, virtsan reaktio on emäksinen. Sekoitetulla ruokavaliolla muodostuu pääasiassa happamia aineenvaihduntatuotteita, minkä vuoksi uskoaan, että virtsan normaali reaktio on hapan. Emäksinen virtsareaktio on ominaista krooniselle virtsateiden tulehdukselle, ja sitä havaitaan myös ripulin ja oksentelun yhteydessä. Virtsan happamuus kasvaa kuumeellisissa olosuhteissa, diabetes mellitus, munuaisten tai virtsarakon tuberkuloosi, munuaisten vajaatoiminta.

ERITYINEN PAINO (ominaispaino) kuvaa munuaisten suodatustoimintaa ja riippuu erittyvien orgaanisten yhdisteiden (urea, virtsahappo, suolat), kloorin, natriumin, kaliumin määrästä sekä erittyneen virtsan määrästä. Normaalisti ominaispaino on 1010-1030. Virtsan ominaispainon muutokset vähentymissuuntaan voivat viitata krooniseen munuaisten vajaatoimintaan. Ominaispainon nousu osoittaa tulehduksellista munuaissairautta (glomerulonefriitti), mahdollista diabetes mellitusta, suurta nestehukkaa tai vähäistä nesteen saantia.

Terveen ihmisen virtsassa ei ole proteiinia. Sen ulkonäkö yleensä viittaa munuaissairauteen, kroonisen munuaissairauden pahenemiseen.

GLUKOOSIA ei esiinny normaalissa virtsanalyysissä.

Leukosyyttejä voi normaalisti olla virtsassa määränä 0-5 näkökenttää kohti. Virtsassa olevien leukosyyttien (leukosyturia, pyuria) lisääntyminen yhdessä bakteriurian kanssa ja on pakollista oireiden esiintyessä (esimerkiksi tiheä tuskallinen virtsaaminen tai kehon lämpötilan nousu tai lannealueen kipu) osoittaa tarttuvan luonteen tulehduksen munuaisissa tai virtsateissä tapoja.

ERYTROKYYTIT JA BAKTERIAT. Punasoluja voi normaalisti olla virtsassa määränä 0-3 näkökenttää kohti. Bakteerit ovat normaaleja yleisessä virtsa-analyysissä. Bakteerien esiintyminen on merkki munuaisten, virtsateiden kroonisista tai akuuteista sairauksista. Erityisen vaarallinen ilmiö on oireeton bakteriuria, ts. Muutosten esiintyminen analyyseissä ilman potilaan valituksia. Se on vaarallinen, koska se voi jatkua määräämättömästi ilman asianmukaista hoitoa ja valvontaa. Raskauden aikana kehittyy virtsajärjestelmän tulehduksellisia sairauksia, joilla on negatiivinen vaikutus raskauden kulkuun ja sikiön tilaan..

SYLINTERIT ovat normaalia virtsa-analyysissä. Syylindruria on oire munuaisvaurioista, joten siihen liittyy aina proteiinin ja munuaisten epiteelin esiintyminen virtsassa.

Kun virtsassa havaitut muutokset eivät ole vielä diagnoosi. Tilanteen selventämiseksi lääkäri määrää lisätutkimuksia.

VEREKEMIA

Tämän analyysin avulla lääkäri voi arvioida sisäelinten tilan ja niiden entsymaattiset toiminnot. Analyysi otetaan tyhjään vatsaan (aamulla), veri otetaan laskimosta.

GLUKOOSI on solujen energialähde. Glukoosin omaksumiseksi solut tarvitsevat normaalin pitoisuuden insuliinia, haiman hormonia. Normaali glukoositaso on 3,3 - 5,5 mmol / L. Glukoosipitoisuuden aleneminen osoittaa paastoamista, kun diabeteksen hoito on huonoa. Glukoositasojen nousu viittaa diabetekseen. Se voi kuitenkin olla myös fysiologinen - syömisen jälkeen..

YLEINEN BILIRUBIN on osa sappia. Normaalisti korkeintaan 20,5 mmol / l. Suuri määrä voi ilmetä 24–48 tunnin paastoamisen jälkeen, pitkällä ruokavaliolla, maksasairauksien kanssa.

UREA on proteiineenvaihduntatuote, joka poistuu munuaisten kautta. Normi ​​on 4,2 - 8,3 mmol / L tai 2,1 - 7,1 mmol / L (G). Sen lisääntyminen osoittaa munuaisten erittymistoiminnan rikkomista..

Virtsahappo on tuote munuaisten erittymästä nukleiinihappometaboliasta. Normi ​​on välillä 179 - 476 μmol / l. Terveillä ihmisillä sen pitoisuus veressä ja virtsassa voi nousta, jos elintarvikkeissa on paljon kemiallisia puriineja (niitä löytyy lihasta, viinistä), ja laskea ruokavalion myötä. Virtsahapon lisääntyminen tapahtuu kihtiin, leukemiaan, akuuteihin infektioihin, maksasairauksiin, krooniseen ihottumaan, psoriaasiin, munuaissairauksiin.

Kokonaisvalkuainen - on osa kaikkia anatomisia rakenteita, siirtää aineita veren läpi ja soluihin, nopeuttaa biokemiallisten reaktioiden kulkua, säätelee aineenvaihduntaa ja paljon muuta. Normi ​​on 65-85 g / l. Kokonaisproteiini koostuu kahdesta fraktiosta: albumiineista ja globuliinista. Albumiini - vähintään 54%. Kokonaisproteiinin tason lasku tapahtuu munuaissairauksien, nälkään ja pitkittyneiden tulehduksellisten sairauksien kanssa. Tason nousu voi olla joissain verisairauksissa, sidekudoksen systeemisissä sairauksissa, maksakirroosissa.

Kreatiniini on munuaisten erittymä proteiiniaineenvaihduntatuote. Sen lisääntyminen osoittaa myös munuaisten erittymistoiminnan rikkomista. Normi ​​44 - 150 μmol / l.

AMYLASE on entsyymi, jonka tuottavat haima ja korvasyöpä sylkirauhaset. Normi ​​on 0,8 - 3,2 IU / l. Sen tason nousu osoittaa haiman sairauksia. Alentuneet veren pitoisuudet voivat viitata hepatiittiin.

KOLESTEROLI YHTEENSÄ on aine, joka tulee ulkopuolelta ja muodostaa kehossa. Sen osallistumisella muodostuu sukupuoli ja joitain muita hormoneja, vitamiineja, sappihappoja. Normi ​​on 3,6 - 6,7 mmol / l. Taso nousee diabeteksen, ateroskleroosin, kroonisen munuaissairauden ja heikentyneen kilpirauhasen toiminnan suhteen. Alentuneet kolesterolitasot lisääntyneellä kilpirauhasen toiminnalla, kroonisella sydämen vajaatoiminnalla, tietyntyyppisillä anemialla.

KALCIUM on alkuaine, joka osallistuu hermoimpulssien johtamiseen, veren hyytymiseen ja on osa luukudosta ja hammasemalia. Normi ​​on 2,15 - 2,5 mmol / l. Kalsiumtason nousuun voi liittyä lisäkilpirauhasen toiminnan lisääntymistä, D-vitamiinin ylimäärää, vähenemistä - D-vitamiinin puutteen kanssa, munuaisten vajaatoimintaa..

POTASSIUM, NATRIUM, KLORIDIT tarjoavat solukalvojen sähköisiä ominaisuuksia, ovat osa kehon sisäistä nestettä (solunulkoinen neste kudoksissa, veri, mahamehu). Niiden lukumäärän muutos on mahdollista paastoamalla, kuivumiselta, munuaisten vajaatoiminnasta ja lisämunuaisen kuoresta.

Natriumin normi on 135 - 145 mmol / l, kalium - 2,23 - 2,57 mmol / l, kloridit - 97 - 110 mmol / l..

MAGNESIUM on alkuaine, joka on osa useita entsyymejä, joita tarvitaan sydämen, hermoston ja lihaskudoksen toimintaan. Sen tason nousu on mahdollista munuaisten vajaatoiminnassa, lisämunuaisissa ja lasku - lisäkilpirauhasten toiminnassa.

Normi ​​on 0,65-1,05 mmol / l.

Fosforia ei ole rajoitettu - elementti, joka on osa nukleiinihappoja, luukudosta ja solun tärkeimpiä energianlähdejärjestelmiä. Säädetään rinnalla kalsiumtason kanssa.

Norma - 0,87 - 1,45 mmol / l.

ALKALINEFOSFOTAASI - entsyymi, joka muodostuu luukudoksessa, maksassa, suolistossa, istukassa, keuhkoissa. Tarkoittaa näiden elinten yleistä arviointia.

Normi ​​- 38-126 IU / l.

RAUTA on aine, joka on osa hemoglobiinia ja osallistuu veren hapensiirtoon. Alentuneet tasot viittaavat anemiaan.

Normi ​​on 9-31,1 μmol / l.

TRIGLYSIRIDIT - triglyseriditasoja voidaan käyttää arvioimaan ruokavaliota. Sitä voidaan lisätä suurella eläinrasvojen saannilla ja vähentää kasvisruokavaliossa.

Normi ​​on 0,43 - 1,81 mmol / l.

ALANINAMINOTRANSFERASE (ALT) on maksaentsyymi, joka osallistuu aminohappojen vaihtoon. Entsyymin lisäys on mahdollista, jos maksan toiminta on heikentynyt tai elimissä, joissa ALAT kertyy normaalisti (sydän, luurankolihakset, hermokudos, munuaiset).

Norma - jopa 31 U / l.

ASPARTATAMINOTRANSFERASE (AST) - maksaentsyymi, joka osallistuu aminohappojen vaihtoon.

Norma - jopa 31 U / l.

COAGULOGRAM. HEMOSTASIOGRAM

COAGULOGRAM (verikoe hemostaasille) on välttämätön vaihe veren hyytymisen tutkimuksessa raskauden aikana, ennen leikkauksia, leikkauksen jälkeen, ts. tilanteissa, joissa potilas odottaa verenhukkaa, samoin kuin alaraajojen suonikohjut, autoimmuunisairaudet ja maksasairaudet. Veren hyytymisen rikkominen, erityisesti sen lisääntyminen tai hyperkoaguloituminen, voi johtaa vaarallisiin seurauksiin keholle, aiheuttaa sydänkohtauksen, aivohalvauksen, tromboosin.

Raskauden aikana koagulogrammi osoittaa aina lisääntynyttä veren hyytymistä. Jos hyytymisarvot ovat normaaleja korkeampia, istukan verisuoniin voi muodostua verihyytymiä, minkä seurauksena lapsi ei saa tarpeeksi happea, mikä voi johtaa keskenmenoon, ennenaikaiseen synnytykseen tai vaikeiden aivovaurioiden aiheuttavan lapsen syntymiseen..

Veren hemostaasi ylläpidetään kolmen järjestelmän tasapainon takia:

Koagulaatiojärjestelmä, joka aktivoi verihiutaleet, niiden tarttumisen verisuoniseinään ja tarttumisen (pääkomponentit: fibrinogeeni, verihiutaleet, kalsium, verisuoniseinä).

Antikoagulanttijärjestelmä, joka hallitsee veren hyytymistä ja estää spontaanin veritulpan muodostumisen (antitrombiini III)

Hyytymää liuottava fibrinolyyttinen järjestelmä (plasmiini).

MAZOK FLORASSA

FLORA ÖLJY on mikroskopia virtsaputken, emättimen takaseinän ja kohdunkaulan romuista.

  • lamamainen epiteeli - emättimen ja kohdunkaulan reunustava solukerros. Normaalissa määrityksessä epiteelin tulisi olla läsnä. Jos epiteelissä ei ole leviämistä, gynekologilla on syytä olettaa estrogeenin puutetta, ylimääräisiä miespuolisia hormoneja. Laajuisen epiteelin puuttuminen musteesta osoittaa epiteelisolujen surkastumista.
  • leukosyytit - normi on jopa 15 yksikköä näkökentässä. Pieniä määriä leukosyyttejä pidetään normaaleina, koska leukosyytit suorittavat suojaavaa toimintoa, estävät tartunnan tunkeutumisen naisen sukuelimiin. Emättimen tulehduksessa (kolpiitti, vaginiitti) havaitaan lisääntyneitä valkosolujen määrää. Mitä enemmän leukosyyttejä on pinnoitteessa, sitä akuutimpi tauti etenee.
  • sauvat muodostavat emättimen normaalin mikrofloora. Tikkujen lisäksi levityksessä ei saa olla muita mikro-organismeja.
  • pienet tikut ovat useimmiten gardnerella - gardnereloosin tai emättimen dysbioosin aiheuttajia.
  • ”Key” -solut (epätyypilliset solut) ovat piensilmäisesti liimatut neliömäiset epiteelisolut. Kuten gardnerella, myös jos levit sisältävät epänormaaleja soluja, lääkäri voi diagnosoida emättimen dysbioosin.
  • sieni on merkki kandidoosista (sammas). Pilan piilevissä (oireettomisissa) vaiheissa sieni sienestä löytyy itiöiden muodossa.

Vaikka särötulokset osoittavat kekseiden, pienten tikkujen ja "avain" -solujen esiintymisen bakteerivaginoosissa, pelkästään sively ei riitä diagnoosin tekemiseen. Lisätutkimukset ovat välttämättömiä: bakteriologinen viljely ja DNA-diagnostiikka (tahri PCR-menetelmällä).

BAKPOSEV

Bakteriologinen menetelmä emättimestä tai virtsaputkesta otetun kerroksen tutkimiseksi on, että tämä aine asetetaan erityiseen ravintoalustaan, joka edistää tiettyjen bakteerien lisääntymistä. Bakteerien kylvö antaa sinun erotella epäspesifinen bakteerifloora, määrittää laji ja patogeenin määrä. Lisäksi, mikä on erittäin tärkeää myöhemmässä hoidossa, bakteeriviljely mahdollistaa herkkyyden määrittämisen antibakteerisille lääkkeille

PCR-DIAGNOSTIKA

PCR - polymeraasiketjureaktio. DNA-menetelmän tärkein etu on, että sen avulla voit määrittää pieniä määriä patogeenejä sekä pysyviä patogeenimuotoja, jotka on käsiteltävä piilevien ja kroonisten infektioiden hoidossa. PCR-menetelmän herkkyys ja spesifisyys ovat korkeat - 95%.

ÖLJY SYTOLOGISESSA

Sytologinen sively on kohdunkaulan pinnalta ja kohdunkaulakanavalta otettujen sivelyjen sytologinen tutkimus. Tämä analyysi tehdään vuosittain kaikille yli 18-vuotiaille naisille, jotka ovat seksuaalisesti aktiivisia. Menettely on ehdottoman kivuton. Tutkimusta ei suoriteta kuukautisten aikana eikä tulehduksellisessa prosessissa.

Normaalisti levä sisältää levyisiä ja sarakkeita epiteelisoluja ilman piirteitä. Epätyypillisten solujen esiintyminen levässä on merkki ongelmasta. Syy voi olla urogenitaalisten infektioiden (mykoplasma, gonokokit, Trichomonas, klamydia jne.) Aiheuttamat tulehdukselliset prosessit, taustataudit (eroosio, ektoopia, leukoplakia, polyypit jne.), Samoin kuin varhaisvaiheet (dysplasia) ja pahanlaatuinen solujen rappeutuminen..

Jokaisella patologialla on omat sytologiset piirteensä, jotka kuvataan sytogrammissa..

Lisäkokeet riippuvat sytologian tuloksista: kolposkopia (kohdunkaulan tarkistaminen suurennuksella erityisellä laitteella - kolposkoopilla), PCR-tutkimus, PAP-testi, bakteriologiset tutkimukset (viljelmät), biopsia, jota seuraa histologia (kudoskappaleen ottaminen epäilyttäviltä alueilta ja tutkimus) mikroskoopin alla).